A farkas
Rend: Ragadozk
Csald: Kutyaflk
Nem s faj: Canis lupus
A farkas vszzadok ta gy szerepel mondinkban s mesinkben, mint valami gonosztev, pedig kifinomult trsas kapcsolatrendszerben l, intelligens teremtmny, az emberek igaztalanul keltik rossz hrt.
A farkas a legklnbflbb lhelyekhez idomult: Oroszorszg sarkkri tundrin s sztyeppken ppolyan jl boldogul, mint a magas hegyek erdsgeiben. Rgen az szaki flteke teljes terletn elterjedt volt, napjainkra azonban alig maradt szmra hely a fldn. Ma is vadsszk.
letmd: A farkasok szigor szocilis rendben lnek. Ez nagyban megknnyti a kzs vadszatot, egyms megrtst s a territorium vdelmt.
A farkas ltalban t-tz egyedet szmll falkkban l. Minden falka farkascsaldokbl ll; lkn egy-egy dominns hm s nstny foglal helyet, s a falkhoz kifejlett llatok s klykk is tartoznak. A falkban az llatok tbbek kztt dominns, illetve behdol testtartssal jelzik a rangltrn elfoglalt helyket, de a szocilis rangsor fennmaradst segti a klykk kzs nevelse is. A falka vadszterlete rendszerint nhny szz ngyzetkilomtert lel fel. A farkas leginkbb a szaporodsi idszakban mutat territorilis viselkedst: vizeletvel megjelli a terlethatrokat s holltt hangos vonytssal jelzi.
Szaporods: A farkas nagybl ktves korban vlik ivarrett. Ha megtallta partnert, a kt llat gyakran veken keresztl egytt marad. A przsi id tlen kezddik, ilyenkor a falkban gyakoriak a bels feszltsgek. Az alrendelt hmek s nstnyek kztt vetlkeds folyik a rangsorban elfoglalt jobb pozicirt, mivel csak a dominns llatok prosodhatnak. Sok farkasnak teht soha nem szletik sajt klyke, ehelyett a dominns pr utdainak felnevelsben segdkeznek. A przst kveten kilenc httel a szuka egy fld alatti regben - ezt elzleg maga sta ki - vilgra hozza hrom - tz klykt. A nstny olyankor elfoglalja ms llatok elhagyott kotorkait is.
A farkasklykk vakon szletnek, s eleinte teljesen magatehetetlenek. Az anyafarkas krlbell 7-9 htig szoptatja ket. Ha egyedl kell hagynia klykeit, akkor apjuk vagy a csapat egy msik tagja vigyz rjuk.
A kicsik fokozetosan tanuljk meg, hogyan kell elfogyasztaniuk a hst, amelyet a falka felntt tagjai eljk tesznek. Az idsebb llatok vagy a szjukban viszik a kicsiknek a zskmnyt, vagy pedig lenyelik, majd jra felklendezik.
A farkas s az ember: Az ember mindig is flt a farkastl, s ezrt taln a tbbi llatnl is kitartbban ldzte. A farkas azonban inteligencijnak s alkalmazkodkszsgnek ksznheten kpes volt arra, hogy elkerlje a kipusztulst. Korbban a farkas igen elterjedt llat volt szak-Amerikban, Eurpban s a Tvol-Keleten, napjainban sajnos mr csak Oroszorszg, szak-Amerika s Kelet-Eurpa egyes rszein lelhet fel nagyobb szmban. A farkasllomny visszaszorulsnak legfbb oka termszetes zskmnyllatainak tlzott vadszata. Emiatt az hes llat egyre gyakrabban tmad a fldmvesek barmaira, amelyeket pedig a gazdk mreggel, csapdkkal, st fegyverekkel is vdenek. A farkas jvje az embertl fgg.
Tpllk s vadszat: A kutyaflk csaldjban a farkas nagyvadra specializlodott vadsz; fknt patsokat zskmnyol. A szarvast egyetlen farkas is kpes leterteni, ha pedig falkban vadsznak, akkor az olyan nagytest vadakat is elejtik, mint amilyen pldul a jvorszarvas. Vadszat kzben a farkas elssorban kifinomult hallsra s kitn szaglsra hagyatkozik. Nem klnsebben gyors fut, legfeljebb 45km/rs sebessg elrsre kpes. Sikernek titka sokkal inkbb a kitartsa. Amikor a farkasok vgl is letertettk a prdt, elsknt a rangsorban magasabban ll farkasok ehetik tele magukat.
Ilyenkor kpesek akr testmegk egytdnek megfelel tpllkot is magukba gymszlni. Amit mr nem tudnak elfogyasztani, azt htrahagyk a dgevknek, mg akkor is, ha legkzelebb csak hrom - ngy nap mlva esznek jra. A vadszatban az egszen kis klykk kivtelvel a falka valamennyi tagja rszt vesz. A nagyon fiatal klykk az odban vrjk, hogy elesget vigyenek nekik.
Elforduls: Napjainkban elssorban Kanadban, Oroszorszgban s az Egyeslt llamok egyes rszein l nagyobb szmban. Az olaszorszgi Abruzzban is fellelhet egy kisebb populci, amely hajdan a flsziget teljes szaki felt benpestette.
A faj vdelme: A termszetvdk erfesztsei ellenre a farkasok llomnya sok orszgban a kihals szlre kerlt.
A farkas ismertetjegyei
Vadszat: A farkas erteljes testalkata inkbb kitart gett, semmint gyors vgtra termett llatot sejtet; vadszat kzben olykor 60 km-t is megtesz egyetlen nap alatt; a koponyja nagy s erteljes, llkapcsa ers: harapsnak ereje elri a ngyzetcentimterenknti 15 kilogrammot.
rzkszervek: A farkast a zskmnyllat feldertsben les szeme, kitn hallsa s szaglsa segti.
Szrzet: Tmtt bundjnak szne a csaknem fehrtl a szinte feketig terjedhet.
Farok: Bozontos farkt futs kzben felcsapja.
Fogak: A farkas szemfogaival tartja fogva zskmnyt, a metszfogait pedig arra hasznlja, hogy letpje a hst a csontrl.
Testmretek
Hossz: a 160 cm-t is elri; a hm valamivel nagyobb a nstnynl
Farokhossz: 30 - 54 cm
Testmeg: 15 - 80 kg
Szaporods
Ivarrettsg: 2 - 3 ves korban
Przsi idszak: decembertl mrciusig, dlen korbban
Vemhessgi id: 61 -63 nap
Utdok szma: tbbnyire 4 - 7 klyk
letmd
Viselkeds: trsas; hsz egyedet is szmll falkkban l
Hangkibocsjts: tlen fknt vonyts, egybknt morgs, vlts
Tpllk: szarvasok, zek, valamint a szarvasmarhnl kisebb hzillatok, dgk, bogyk
lettartam: kb. 10 v
Gondoltad volna?
A falkbl kitasztott vagy az nszntbl egyedl koborl magnyos farkas kevsb sikeres vadsz, mint csapatosan vadsz trsai. Az ilyen llat kerli a falkval val tallkozst, s csak ritkn vonyt.
A farkas ltalban flnk llat s elkerli az embert. Rendszerint csak veszett llat tmad az emberre, valamint az a farkas, amelyik szorongatott helyzetbe kerl.
Amerikban az szaki terletek farkasai minden vben tbb ezer kilomtert tesznek meg a vndorl karibucsordk nyomban.
Az szak-amerikai alfajt timberfarkasnak, a sarkkrn tl lt pedig tundrafarkasnak nevezik. Az USA dli terletein l vrs farkas a kihals szln ll.
Japnban is lt egy alfaja a farkasnak, de ezt teljes egszben kirtottk.
|