Srnyes farkas, vagy Guara
Nem s faj: Chrysocyon brachyurus
Dl-Amerikban, fleg Brazlia, Uruguay, Paraguay s Argentna terletn a pampk egy klns llatnak adnak otthont.
Hosszks orra, nagy flei s vrs szne alapjn mintha egy smlirl krltekint rkt ltnnk a magasfv pampn, de a nyaka fels rszn vgighzd fekete srny megingatja a szemlldt. Szegny llat jl megkavar mindenkit, hisz a neve alapjn farkas, a kinzete rka, ellenben a kutyaflk csaldjba tartozik, mint nemzetsgnek egyedli kpviselje.
Kedvenc tartzkodsi helyei a fves, bokros pusztasgok, erdszlek s a mocsrvidki partszakaszok. Hossz lbaival, br nem a gyorsasgot szolgljk, meglehetsen nagy tvolsgokat kpes megtenni lnk iramban. Alkatnak felptse azonban nem a gyorsasgra fejldtt ki, hossz lbszrcsontjai "dobog" esetleg "smli" funkcit tltenek be az llat letben. Mreteit tekintve 125 cm hossz, plusz a farka mg 30 centi. A marmagassga 75 cm, slya 23 kg. Kifejezetten nyakiglb, nyurga alkat llat.
Tbbnyire magnyos, jszakai vadsz, esetleg prjval birtokolja 20-30 ngyzetkilomteres territriumt. Szlssges esetben egy-egy pldny terlete elrhet akr nhny ezer ngyzetkilomtert is.
Hangja htborzongat, mikor napnyugtakor vltst hallat. Furcsa kinzete mellett furcsa szoksokkal is rendelkezik, mint pldul az, hogy sshoz nem a legkzenfekvbb megoldst, teht a lbait hasznlja, hanem roppant rdekes mdon a fogait.
trendje igencsak vltozatos, annak ellenre, hogy eredetileg ragadoz. Kis termet emlskre, madarakra, hllkre s rovarokra vadszik. A zskmny elejtsi stlusa nem igazn emelkedett, de legalbb hatkony. vatosan megkzelti aprbb termet ldozatt, majd hirtelen rugrik, s jobbra egyben le is nyeli.
rdekes mdon sok gymlcst, hsos gykeret, hagymt fogyaszt. St, ez a faj legalbb annyira nvnyev, mint hsev. Nzzk csak, mi a leggyakrabban s a legnagyobb mennyisgben fogyasztott tpllka! Gondolnnk, hogy egy ragadoz 33%-ban egyetlen nvnyflesget fogyaszt, egy dl-amerikai burgonyaflesget, melyet farkasgymlcsnek is neveznek? Pedig igaz.
A srnyes farkas, mint a nagyobb test kutyaflk ltalban, 62-66 napi vemhessg utn hozza vilgra klykeit. ltalban kettt, de van hogy egy, esetleg 5 kis srnyes lt napvilgot. Az aprsgok 3-4 hnapos korukig csak anyatejen lnek, s a lbaik is csak egy id utn nylnak meg. Egy ves korukra ivarrettek lesznek, de csak a msodik vben szaporodnak.
Egyes dl-amerikai trzsek krben az az ostoba hiedelem l, mely szerint ha a srnyes farkas porr zzott csontjaibl kszlt fzetet terhes anykkal megitatjk, az megknnyti szmukra a magzat kihordst. Az ilyen babonk is nagyban hozzjrulnak, hogy egyes fajok a kihals szlre sodrdnak, esetleg teljesen el is tnnek Fldnkrl.
Br nem vadsszk, hisz szrmje, hsa rtktelen, sajnos a kipusztuls fenyegeti ezt az rdekes llatfajt is. Legnagyobb veszlyt szmukra lhelyk elvesztse, az emberlakta krnyken pedig a nagy gpjrmforgalom jelenti. A termszetben tlag 12-15 vet rnek meg. llatkertekben ritkn lthat, hisz tartsa komoly szakrtelmet s rfordtst ignyel.
|