Vrs farkas
Rend: Ragadozk
Csald: Kutyaflk
Nem s faj: Cuon alpinus
A vrs farkas sikeresen, elszntan, falkban vadszik, s blny nagysg llatokat is kpes leterteni gy, hogy hallba ldzi ket.
A vrs farkas falkban l, zsiai vadkutynak is nevezik. A falka egytt vadszik, s kzsen neveli fel az utdokat. A vadszatnl tanstott szvos kitartsa ellenre a vrs farkas flnk llat, tvoltartja magt az emberektl.
letmd
Br a vrs farkas a hegyvidki erdsgeket rszesti elnyben, megl olyan felfldeken is, mint a tibeti, ahol elterjedsi terletn nincsennek erdk. A Canidae csald valamennyi tagja kzl a vrs farkas l a legklnflbb ghajlati felttelek kztt: kpes elviselni a fagyos hideget, de a trpusi forrsgot is.
A vrs farkas falkk egy vagy tbb egymssal rokon csald tagjaibl llnak. Azokban az idkben, amikor a zskmnyul szolgl llatok mg nem voltak ritkk, a vrs farkas bizonyos ideig egy helyen maradt. Krzetei ma lnyegesen nagyobbak, mivel zskmnyt keresve hossz utakat tesz meg.
Tpllk s vadszat
A vrs farkas kedvelt elesgei a nagy pats llatok. Indiban ilyenek a szmbr s az axisszarvas, a vaddisznk s a bivaly; Dl-zsiban szarvasokon kvl indiai blnyeket, tovbb bantengeket s szibriai vadjuhokat, valamint karibukat eszik.
A vrs farkas fradhatatlan vadsz, s cltudatosan ldzi kiszemelt zskmnyt kilomtereken t, mindaddig, amg az annyira kimerl, hogy knnyen elbnhat vele. Egy kzepes nagysg szarvast egyedl is kpes legyrni; ha azonban bivalyt akar elejteni, jl szervezett falkra van szksge. A falka tagjai gy terelik el a zskmnyul szolgl llat figyelmt, hogy orrba s fejbe harapnak, mialatt a tbbiek rtmadnak. Miutn a zskmnyt sikerlt legyrni, a falka rgvest felfalja. Ahol a zskmny nem marad egy helyen, a vrsfarkas kveti vonulst. Szibriban nyron a hegyekben l, tlen azonban a karibuk nyomt kvetve alacsonyabban fekv tajgs terletekre kltzik.
Szaporods
Elterjedsi terletnek dli rszn a vrs farkasnak nincs meghatrozott przsi idszaka, szakabra azonban a przsra rendszerint ks tlen kerl sor, az utdok pedig februr s prilis kztt jnnek a vilgra. A przs idelyn a szuka raktrt rendez be egy regben, sziklahasadkban vagy ms odban, s ezt gyakran ms nstnyekkel is megosztja. Ha prosodsra ksz, kitartan kveti a kant, mikzben vinnyog hangot hallat mindaddig, amg a przs megtrtnik. A klykk mintegy 60 nappal ksbb, teljesen vakon s bolyhos, barns-srga szrzettel szletnek. Gyorsan nvekszenek. Kt hnap elteltvel a btortalan klykk idnknt elhagyjk anyjukat, hat httel ksbb mr nllbbak.
Elforduls
Indiban (Sri Lankt kivve), Dlkelet-zsiban egszen Indonziig, Oroszorszg egyes rszein, Mongliban, Knban s Koreban.
A faj vdelme
A zskmnyul szolgl llatok tlzott vadszata miatt a vrs farkas elterjedsi terletnek legnagyobb rszn veszlyeztetett. lettere folyamatosan zsugorodik, s az ember is vadszik r.
A vrs farkas ismertetjegyei
Farok: bozontos, hasonlt a rka farkhoz: csaknem rinti a talajt; nmileg sttebb, mint a test egyb rszei, fekete, barna vagy fehr vgzdssel
Szrzet: oldaln rozsdavrs; fejn, nyakn s vlln nmileg tompbb szn, barnssrga rnyalat; elterjedsi terletnek dli rszein rvidebb s vilgosabb; szaki rszn vastag alsszrzet
Has: vilgosabb a htnl, olykor krmszn
Arc: stt rajzolat a szem krl s a pofn
Mancsok s lbvg: fehr; az llat mrethez kpest viszonylag rvid lbak
Testmretek
Hossza: fej-trzs-hosszsg 76-112 cm, farok 35-55 cm
Vllmagassg: 43-50 cm
Testtmeg: 15-25 kg
Szaporods
Przsi idszak: elterjedsi terletnek szaki rszn ks tlen
A vemhessg idtartama: 62-64 nap
A klykk szma: 2-6 klyk
letmd
Viselkeds: legkeljebb hsz llatbl ll csaldi csoportokban vagy falkkban l
Tpllk: tlnyomrszt pats llatok, kisebb emlsk s madarak
Hang: vinnyogs, szkls, fogcsikorgats, vlts, ftyls
Rokon fajok
A mltban fajoknak tekintettk a Cuon nem egyes olyan kpviselit, mint a C. primoevus, C. sumatrensis, C. dukhunensis, C. rutilans vagy C. javanicus; ezek azonban mind a vrs farkas (cuon alpinus) alfajai.
Gondoltad volna?
Egy legenda szerint a vrs farkas vizeletet fecskendez a zskmnyul szolgl llat szembe, gy hogy rvid idre megvaktsa.
Moszkvban egy vrs farkas hmnek gy sikerlt kitrnie karmjbl, hogy nekifutssal 6 mter szles s 2 mter magas akadlyt kzdtt le.
A vrs farkas ltal kiadott ftyl hangot utnozni lehet – indiai vadszok alkalmazzk ezt a mdszert, hogy az llatot magukhoz csalogassk.
A falka nstnyei klnbz idben ellenek. Az anya falkjnak tbbi tagja segdkezik az utdok felnevelsben: lelmet visznek a klykknek az odba. Ezenkvl segtenek megvdeni a klykket az ellensggel szemben.