Ersznyes farkas
Nem s faj: Thylacinus cynocephalus
Az ersznyes farkas vagy a tasmn farkas Ausztrlia s Tasmnia legnagyobb ragadozja volt. Elnevezse ellenre sem a kutyknak, sem a farkasoknak nem rokona. Erteljes llkapcst kzel 180 fokra is ki tudta nyitni, amellyel az ldozat fejt sztroppantotta. Zskmnyt fleg kenguruk, trpekenguruk s talajon fszkel madarak alkottk. A hrnevn sokat rontott, hogy meglte a juhokat, de a kutykat sem kmlte. Nem ttovzott azon, hogy a csapdkba ejtett llatokat is felfalja. Emiatt a prmvadszok mrgezett csaltket tettek ki. Nhny farmer azt lltotta, hogy az ersznyes farkas egy vmprfle, mely megissza az ldozat vrt.
1888 s 1904 kztt mind a kormny, mind a Van Diemen's Land Trsasg prmiumot fizetett a meglt llatokrt, mely kzel 16 v alatt 2268 tasmn farkas pusztulshoz vezetett. Az utols kt llat befogsa 1930 s 1933 kztt trtnt, ebbl a msodikat Hobart llatkertjbe vittk, ahol 1936-ban pusztult el. Fogsgban nem szaporodott annak ellenre, hogy vekig tartottak prokat is egytt.
Az llat hivatalos vdelmt kiss ksn, 1938-ban hirdette ki az ausztrl kormny. 1937-38-ban, 1945-ben, 1946-ban, majd 1963-ban vezetett expedcik egyetlen llatot sem talltak, csak lltlagos lbnyomaikat. Az utols pldnyt - egy fiatal hmet - 1961-ben ltk meg tvedsbl.
Ersznyes farkas
Nem s faj:Thylacinus cynocephalus
Ez a roppant figyelemre mlt "kenguru" ragadozsra adta a fejt, s ezrt farkasbrbe bjt. Szomor hr, hogy nagy valsznsggel teljesen kihalt mr, de azrt felttlenl rdemes megismerni. Sajnlatos, de tny, hogy mi emberek vagyunk a felelsek ennek a nagyon rdekes fajnak az eltnsrt Fldnkrl.
Az els csapst a dingk beteleptse mrte az ersznyes farkasra, melynek kvetkeztben Ausztrlia terletrl teljesen eltnt, csak Tasmniban maradt pr pldny. Ezutn az emberek sajt kezleg is elkezdtk irtani...
volt az egyetlen nagytest ragadoz az ersznyesek kzt. Termete egy kzepes termet rvidlb kutyra hasonlt, testslya 15-35 kg kzt mozog. Az ersznyes farkas 1-1,3 mter hosszra n, a farka kb. 50-65 centis. A kengurukhoz hasonlan nagyokat ugrik, mozgkony s frge. Egy zben majd kt s fl mter magasra lttk felugrani.
lhelyknt az erds szavannkat vagy a szikls koprokkal tarktott nylt erdsgeket kedvelte. Valsznleg kzepesebb mret kengurukkal, ersznyes nyulakkal, rgcslkkal, madarakkal tpllkozott. az egyetlen hsev ersznyes, amelyik a nla nagyobb test kenguruk elejtsre is kpes volt.
Mindezek ellenre nem kifejezetten gyors s eszes llat, ami nagy mrtkben kzrejtszhatott kipusztulsban. Nem volt kpes felvenni a versenyt az emberek ltal beteleptett dingkkal, s ha ez a konkurencia nem lett volna elegend, az els eurpai telepesek juhaik vdelmben irthadjratot folytattak ellene.
Ennek kvetkeztben a 19. szzad vgre csak a legeldugottabb helyeken maradt fenn pr tll pldny. Hajdan egsz Ausztrlia, Tasmnia s j-Guinea terleteinek cscsragadozjbl nagyon rvid idn bell csak hrmond maradt Tasmnia eldugott vidkein.
Az ersznyes farkasnak volt egy tulajdonsga, ami az emlsk kztt nagyon rdekes, mgpedig, hogy akkorra tudta nyitni a szjt, hogy llkapcsai 180-os szget zrtak be egymssal. Erre ms kis s nagy ersznyes ragadozk is kpesek, m amg egy ilyen ttott szj egy cickny mret ragadoznl inkbb mulatsgos, addig az ersznyes farkasnl ijeszt. Az ersznyes farkasnak egybknt nggyel tbb foga van, mint eurzsiai valdi farkas kollgjnak; klnsen szemfogai s zpfogai ersek. Mindenesetre rdekes ltvny lehetett 180-ra ttott szjjal, amikor stott.
Kzeli rokonaihoz hasonlan, s persze mint ragadoz, jszakai letet lt, a nappalokat sziklaodjba bjva pihente t. Szaporodsi idszaka elnyjtott, az utnptls almonknt 2-4 aprsg, ami nem sok a konkurencihoz kpest.
Az utols fogsgban tartott egyed az 1930-as vekben pusztult el Londonban. 1977-ben j remnyre adott okot, amikor Viktoria llam szaki rszn egy nyolctag falkt vltek ltni; remltk, hogy taln az Ausztrl kontinenesen is fennmaradt a faj. Legutoljra bizonythatan 1961-ben lttk, gy valszinleg az ersznyes farkas vgkpp kihalt.
|