Prrifarkas
Rend: Ragadozk
Csald: Kutyaflk
Nem s faj: Canis latrans
A holdra vont, magnyos prrifarkas vagy coyote az szak-amerikai vadnyugat jelkpv vlt. Ez az jjeli ragadoz mgsem l mindig magnyosan: gyakran falkban vadszik.
szak-Amerika legtbb nagy ragadozjtl eltren a prrifarkas az eurpai telepesek rkezse utn tovbb nvelte elterjedsi terlett. Ezt a csapdallt vadszoktl s juhszoktl elszenvedett ldztetse ellenre annak ksznheti, hogy mindig kpes jabb lhelyeket s tpllkforrstokat keresni.

lhely
Alaszka jeges tjaitl Costa Ricig a prrifarkas figyelemre mlt alkalmazkodkpessgrl tesz tanbizonysgot lhelye megvlasztsban. Legjobban mgis a nylt prriken s a ritka, erds-boztos terleteken rzi magt. Elsdleges lhelyn a prrifarkas helyhez kttt, a kevsb kedvez trsgben nomd letet l. Krzett vizletvel jelli meg, birtkosi jogainak hangos vltsekkel , s jl ismert, borzongat vontssal ad nyomatkot. Egyes terleteken a prrifarkas nyron a hegyekben l s csak tlen tr vissza a vlgybe.
A prrifarkas s az ember
Az ember sokat tett a prrifarkasok elszaporodsrt. A farkasok kipuszttsval az Egyeslt llamok kiterjedt terletein s az szak- s Kzp-Amerika egykor nagy rszeit bort sr erdk kiirtsval hozzsegtette a prrifarkasokat, hogy kelet fel terjeszkedjenek. Az ember vadszott is a prrifarkasokra: szp bundjuk s a juhok veszlyeztetse miatt. A hetvenes vek elejn egy ragadoz-irt program keretben az Egyeslt llamok nyugati rszn vente akr 100000 prrifarkast ejtettek csapdba, ltek meg replkrl, vagy mrgeztek meg. 1977-ben szak-Amerikban tbb, mint 320000 prrifarkas-gereznt zskmnyoltak a prmkereskedelem szmra. Ma mr megkrdjelezik ezen tmeges mszrlsok rtelmt s cljt; az Egyeslt llamok tizenkt szvetsgi llamban a prrifarkas napjainkban vdett.
Tpllk s vadszat
A prrifarkas fleg a sttsg vdelmben, jjel vadszik: bmulatra mltan alkalmazkod ragadoz. A prrifarkas majdnem kizrlag hson l; tpllknak tbb, mintkilencven szzalkt nylflk, mkusflk s egyb, kis rgcslok teszik ki. Zskmnyt a rkkhoz hasonlan lesi meg s egy ugrssal ldozatra veti magt. Nha nagyobb llatokra vadszik, mint pldul a tarnd- s jvorszarvas.
Az effle zskmny elejtse szoros egyttmkdst kvetel meg a falktl, amely ltalban mintegy hat prrifarkasbl ll. Az llatok hasonlkppen viselkednek mint a farkasok: a kiszemelt zskmnyt levlasztjk a csordtl, pnikba ejtik s legyrik.
A prrifarkas-falkban, mely ltalban a szlprbl s szleik krzett valamely ok miatt mg el nem hagy klykeikbl ll, mgsincs olyan szoros sszetarts, mint a farkasoknl. A prrifarkasok felfaljk az l s az elpusztult zskmnyt is; egyes terleteken a dgk akr tpllkuk tven szzalkt is kiteszik.
Szaporods
Aprrifarkas ltalban tarts prkapcsolatban l. Mivel azonban nmelyikk lettartama rvidebb, a hosszabb let llatnak lete sorn tbb trsa lehet. A przsi idszakban a nstny krlbell tz napig hajland prosodni. A przs utn rejtett helyen fszket alakt ki. Ez – a terepalakulattl fggen – lehet egy klns gonddal elksztett kotork, melyet a pr s ki, vagy egy rktl vagy borztl „tvett”, kibvtett reg. Elfordul, hogy a fszek kialaktsa kis sziklaregben, kiugr sziklk alatt, vagy a sr boztban trtnik. A klykk kt hnap mlva jnnek a vilgra s mintegy ht htig szopnak. Gyorsan nvekednek s hrom ht mltn mr szleik ltal elejtett, felklendezett szilrd tpllkot is vesznek magukhoz. Kilenc hnap utn a klykk teljesen kifejlettek s nha mr az els vben szaporodnak; tbbsgk azonban csak a msodik vben prosodik. A fiatalok gyakran nagy tvolsgokat – ltalban tbb, mint 150 kilomtert – tesznek meg, mieltt kijellnk sajt krzetket. Ha bsges a tpllk, a klykk mg egy ideig szleik mellett maradnak s kzs falkban vadsznak. Ezek a falkk azonban csak ritkn maradnak meg tartsan.
Elforduls
A prrifarkas majdnem egsz szak-Amerikban honos, Alaszktl dlre Costa Ricig s keletre New Brunswickig.
A faj vdelme
A faj az Egyeslt llamok tizenkt llamban vdett, a tbbiekben azonban mg kiterjedten vadsszk. A faj veszlyeztetett dlen a vrsfarkasokkal s szakon a Timber farkassal s a hziebekkel val kevereds miatt.
A prrifarkas-kotork
Kotork: klnbz helyeken a terepviszonyoktl fggen maga ssa ki, netn elfoglalja egy rkt vagy borzt; nha kisebb barlangokban fszkel.
Klykk: az els hetekben rejtve maradnak a kotorkban s szleik ltjk el ket a zskmnybl.
A prrifarkas s a farkas
Prrifarkas: orrnyerge keskenyebb s fle hegyesebb, mint a farkas, bundja ltalban barnssrga.
Farkas: nagyobb a prrifarkasnl, bundja valamivel szrkbb, vltozatosabb, mint a prrifarkas.
Testmretek
Testhossz: fej-trzs-hossz 75-100 cm, farok 30-40 cm
Vllmagassg: 45-55 cm
Testtmeg: 7-20 kg
Szaporods
Ivarrettsg: 1 ves kortl
Przsi idszak: janurtl mrciusig
A vemhessg idtartama: 58-65 nap
A klykk szma: 5-10, ltalban 6
letmd
Viselkeds: jjel aktv; trsas, alkalmazkod vadsz
Tpllk: kis emlsk, dgk, szarvasok s birkk
lettartam: szabadban akr 14 v, ltalban azonban csak 4 v
Rokon fajok
A kutyaflk (Canis) nemhez nyolc faj tartozik, egyebek kztt a farkas (C. lupus) s a hzieb (C. familiaris).
Gondoltad volna?
A prrifarkas ismertebb neve, a coyote ugyan spanyolosan cseng, mgis a faj aztk nevbl, a coyotlbl szrmazik.
A prrifarkas jelrendszere a jellegzetes, magas vontson kvl mg legalbb tz msik, igen eltr hangbl ll.
A prrifarkast vont farkasnak is hvjk.
A prrifarkas s az amerikai borz kztt sajtsgos viszony alakult ki. Megfigyeltk, hogy a prrifarkas elvezeti a borzot a fldi cskosmkusok s egyb rgcslk regeihez, melyeket „feldertett”. A borz azutn kissa a fszket – s a zskmnyon megosztoznak.
A prrifarkas kutyval is prosodik. Az ilyen kapcsolatbl szrmaz utdot coydognak nevezik (a dog angolul kutyt jelent).