Tundrafarkas
Rend: Ragadozk
Csald: Kutyaflk
Nem s faj: Canis lupus tundrorum
A pomps tundrafarkas a szks sarkvidki trsgek csendes messzesgeiben l, ahol az v t hnapjban sttsg bortja a vidket. Itt vadszik csaknem minden ms llatra.
A sarkvidki farkas kpes veken t fagypont alatti hmrskleten kitartani, hnapokon t sttsgben s heteken t tpllk nlkl lni. A fld ama kevs terletnek egyikn l, ahol nem fenyegeti az ember jelenlte.

lhely
A tundrafarkasok a Fld egyik legbartsgtalanabb vidkn lnek. prilisban a hmrsklet csak ritkn emelkedik -30 celsius fok fl. A fld a felszn alatt nhny centimteres mlysgig tartsan fagyott, csak lapos gyker nvnyek kpesek itt letben maradni. Csak kevs emlsllat tud ilyen krlmnyek kztt ltezni. A legnpesebbek ezek kzl a lemmingek s a havasi nyulak, de a farkasfalknak nha nagyobb zskmnyokra is szksge van ahhoz, hogy letben maradhasson. A jobb zskmnynak szmt llatok a pzsmatulkok s a sarkvidki tarndszarvasok, ezek azonban csupn kis szmban s elszrtan tallhatk meg. Emiatt a farkasfalknak olykor 2000 ngyzetkilomteres terletet is t kell fslnie.
Tlen cskken a hmrsklet. A kisllatok a fld alatt keresnek meleget, a sarkvidki tarndszarvasoknak azonban dlre kell vndorolniuk, hogy tpllkot talljanak. Azokon a terleteken, ahol a sarkvidki tarndszarvasok a legfontosabb vadszzskmnyok kz tartoznak, a farkasok kvetik ket.
Tpllk s vadszat
A kifejlett sarkvidki tarndszarvasok s pzsmatulkok tlsgosan ersek ahhoz, hogy egy magnyos farkas fel tudja venni velk a harcot. Ha a farkasok nagy zskmny utn nznek, falkban vadsznak. A nylt tundrn csak ritkn van elg fedezk a meglepetsszer tmadshoz. Mire a farkasfalka utolri a pzsmatulkokat, azok rendszerint mr kralak vdekez llsba rendezdtek.
Ennl az alakzatnl a farkasok nem egyenrang ellenfelek a pzsmatulkok szarvaival s rg patival szemben: a falka ppen ezrt „ideghborba” kezd s arra sszpontost, hogy feltrje a krt. A farkasok ide – oda futkosnak, s arra knyszertik a pzsmatulkokat, hogy folyvst helyzetet vltoztassanak, ha tmadikat szemmel akarjk tartani. Ez a taktika gyakran semmit sem segt a farkasoknak, de ha szerencsjk van, a pzsmatulkok riadtan sztrohannak. A farkasok azon nyomban ldzsbe kezdenek, s megprblnak fiatal vagy gyenge llatokat arra knyszerteni, hogy kivljanak a csoportbl. Ha az egyik farkas ldozatba harap, a tbbiek a segtsgre jnnek, s kzsen teperik fldre a megsebzett llatot.
Szaporods
aazel s tlen a falka folyamatosan vndorol, de a mrciusban trtn przst kveten a vemhes nstnyfarkas elhagyja a falkt, hogy megfelel odut keressen. Idnknt jat s, de ha fagyott a fld, legtbbszr arra knyszerl, hogy kicsinyeit egy korbbi odban – barlangban vagy sziklahasadkban – hozza vilgra.
A szlet klykk vakok, sketek s gymoltalanok, teljesen anyukra vannak utalva. A farkasklykk krlbell egy hnap elteltvel tudnak hst enni. Ettl a pillanattl kezdve a falka tagjai kzsen vllaljk a kicsinyek tpllst. A zskmnynl teletmik a hasukat s a barlangba visszaklendezik a hst a klykknek. Ha van elegend tpllk, a fiatal farkasok krlbell a nyri napfordul idejn kvetni a falkt.
letmd
A farkasok rendes krlmnyek kztt kis falkkban lnek, olyan kis csaldi ktelkben, amelyben, egy prbl, annak klykeibl s mg nem prosodott utdaikbl ll. A falkt a rangids hm, az alfahm uralja, ebben prja az alfanstny csaknem egyenrang vele. A falka tbbi tagja alveti magt a kt vezet akaratnak s kifejleszti sajt rangsort. Vadszatkor azonban, akr a kicsinyek tpllsban s nevelsben, valamennyi felntt llat egyttmkdik. Az egyedl kborl farkasok rendszerint olyan fiatal llatok, amelyek elhagytk a falkt s sajt krzetet keresnek maguknak. Ha a magnyos farkas el nem foglalt krzetet tall, vizeletettel s rlkkel jelli meg, tudatvn, hogy ignyt tart r.
Elforduls
Az egsz szaki-sarkvidken, a nagy sszefgg jgfelletek s jgtblk kivtelvel.
A faj vdelme
A trtnelem sorn minden farkasfajtt kmletlenl ldztek. A tundrafarkas az egyetlen alfaj, amely mg eredeti elterjedsi terletnek egszn megtallhat, mert emberek csak ritkn mennek oda.
Trsadalmi rangsor a falkban
Mozdulatokbl, ugatsbl s morgsbl ll bonyolult „nyelv” szablyozza a farkasfalkn belli rangsort. A magas rang farkasok llandan vdik pozicijukat. jra s jra rveszik az alrendelt farkasokat, hogy alzatosan behzzk nyakukat vagy a htukra fekdjenek. Ennek ellenre csak kevs elkeseredett sszetzs fordul el a farkasok kztt.
Testmretek
Hosszsg: fej s test 100 – 150 cm
Magassg: vllmagassg: 65 – 80 cm
Testtmeg: elrheti a 80 kg –t, a nstnyek kevesebb
Szaporods
Ivarrettsg: a hmek 3 a nstnyek 2 ves korukban
Przsi idszak: mrcius
A vemhessg idtartama: 61 – 63 nap
A klykk szma: 4 – 5 klyk
letmd
Viselkeds: csaldi csoportokban l, amelyek maximum 30, rendszerint azonban 7 – 10 tagbl llnak
Hangkibocsts: vlts
Tpllkozs: havasi nyulak, pzsmatulkok, sarkvidki tarndszarvasok s lemmingek
Vrhat lettartam: 7 v
Rokon fajok
A tundrafarkas a szrkefarkas legszakibb alfaja. A tovbbiak a Mackenzie erdei farkas, az eurpai farkas, a japn farkas s a vrs farkas.
Gondoltad volna?
A farkas vadszati prblkozsainak tz szzalkt sem koronzza siker.
A farkasoknak nha tbb napon t nem jut lelem, azonban akr 10 kilogramm hst is megesznek egyszerre.
A farkasok azrt vltenek, hogy tudassk jelenltket ms falkkkal. Ezzel igyekeznek elejt venni a tallkozsnak, amely elkerlhetetlen harchoz vezetne.
Az lelem olyan szks az szaki-sarkvidken, hogy semmit sem hagynak belle veszendbe menni. A farkas a havasi nyulat szrstl-brstl, bundstl, csontostl falja fel.
A falkban egy – kt fiatalabb farkas gyakran tlt be egyfajta gyermekfelvigyzi („bbiszitter”) szerepet – jtszanak a kicsikkel, mialatt az anya vadszik.